Co do zasady, ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się chwili zawarcia umowy i zapłacenia składki lub jej pierwszej raty – jeśli zakład ubezpieczeń wskaże inny termin zapłacenia składki, ochrona działa od dnia zawarcia umowy.
Aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC, rolnik lub osoba pracująca w jego gospodarstwie musi ponosić winę zaistnienia danej szkody (działanie lub zaniechanie). Rolnik może również odpowiadać w oparciu o zasadę ryzyka za szkody wyrządzone przez ruch jego przedsiębiorstwa (działanie maszyn i urządzeń przetwarzających elementarne siły przyrody).
Osoby, które uległy wypadkowi w związku z pracą w gospodarstwie rolnym (co szczególnie nasila się w sezonie prac polowych), mogą ubiegać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC, do wykupienia którego są zobowiązani rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne.
Zasadne pozostają roszczenia z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia, w tym zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, uzyskania pieniężnej rekompensaty za zaistniały ból, cierpienie i stres związane z przebytym zdarzeniem oraz renty w sytuacji, gdy poszkodowany zostanie pozbawiony możliwości pracy zarobkowej.