Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę w sprawie szybszego i bezpieczniejszego systemu ulg w nadmiernym podatku u źródła, nazywaną także dyrektywą FASTER. Wytyczne, które będą musiały zostać implementowane przez państwa członkowskie, dotyczą przyspieszenia procedury zwrotu podatku u źródła, ale także zawierają szereg postanowień dotyczących walki z oszustwami podatkowymi. Oczywiście, o skuteczności zaproponowanych rozwiązań zadecyduje przede wszystkim treść polskich przepisów.
Cyfrowy certyfikat rezydencji podatkowej
Jednym z zadań dyrektywy jest wprowadzenie wspólnego dla całej Unii cyfrowego certyfikatu rezydencji podatkowej. Państwa członkowskie będą miały za zadanie zapewnić zautomatyzowany system wydawania takich certyfikatów, których głównym zastosowaniem będzie możliwość skorzystania z przyspieszonych procedur uzyskiwania ulg w podatku u źródła. Ma to dotyczyć osób fizycznych oraz podmiotów uznanych za rezydentów.
Certyfikowani pośrednicy finansowi
Kolejny obszar zmian wprowadzanych przez dyrektywę dotyczy ustandaryzowania zgłaszania informacji przez pośredników finansowych. Zgodnie z zaproponowanymi regulacjami określone grupy pośredników finansowych (banki, platformy inwestycyjne) będą musiały zarejestrować się w specjalnym systemie i uzyskać certyfikat. Następnie podmioty te będą zobowiązane zgłaszać organom podatkowym wszystkie transakcje z danej kategorii, co ma utrudnić popełnianie oszustw podatkowych. Przewiduje się wprowadzenie kar za niedotrzymanie powyższego obowiązku.
Przyspieszenie postępowań
Dyrektywa nakazuje przyjęcie w państwach członkowskich jednego z dwóch rodzajów postępowań przyspieszonych, które mają uzupełniać istniejące regulacje dotyczące zwrotu podatku z tytułu ulgi w podatku u źródła. Chodzi o:
- procedurę ulgi u źródła (odnośna stawka podatku jest stosowana w momencie płatności odsetek lub dywidendy);
- system szybkiego zwrotu (zwrot nadpłaconego podatku u źródła jest przyznawany w określonym terminie).
Państwa członkowskie będą zwolnione z obowiązku wprowadzenia powyższych procedur, jeśli:
- zapewnią kompleksowy system ulgi u źródła mający zastosowanie do nadmiernego podatku u źródła od dywidend wypłacanych z tytułu akcji w obrocie publicznym wyemitowanych przez podmiot, który jest rezydentem w ich jurysdykcji, a ich współczynnik kapitalizacji rynkowej jest poniżej progu 1,5%;
- zapewnią ulgę w nadmiernym podatku u źródła od odsetek wypłacanych z tytułu obligacji w obrocie publicznym.
Zapisy dyrektywy przewidują także dalsze modyfikacje powyższych zasad, np. w zakresie ubiegania się o ulgę przez certyfikowanych pośredników finansowych.
Podsumowanie
Głównym celem dyrektywy jest konsolidacja unijnego systemu podatku u źródła w zakresie dywidend z tytułu akcji oraz odsetek z tytułu obligacji w obrocie publicznym. Ma to poprawić sytuację europejskich rynków kapitałowych oraz sprawić, że będą bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Jeśli w Polsce faktycznie wprowadzone zostaną powyższe zasady (co będzie wymagało przemyślenia i przemodelowania części obowiązujących procedur), dyrektywa może przynieść zakładane korzyści. Na chwilę obecną państwa członkowskie mają czas na implementację przepisów do końca 2028 roku, choć termin ten może jeszcze ulec zmianie.
Zachęcamy do dośledzenia naszego profilu na LinkedIn, gdzie regularnie publikujemy najważniejsze alerty prawne.
W związku z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem prawnym i przepisami zachęcamy Państwa także do śledzenia naszych wpisów i publikacji, w szczególności tych odnoszących się do bieżącego funkcjonowania przedsiębiorców.
Zobacz również
News | 19.12.2024
Niebezpieczny precedens w zakresie sankcji wymierzanych przez KNF
News | 12.12.2024
Zmiany wzmacniające pozycję Prezesa UOKiK
Regulacje prawne | News | 27.11.2024
Kasowy PIT wchodzi w życie od nowego roku